Jennifer Lopez

Doğum Tarihi: 24 Temmuz 1969

Doğum Yeri: New York,ABD

Jennifer Lynn López, 24 Temmuz 1969[1]'da New York'un bir mahallesi olan Bronx'ta doğdu. ABD'li aktrist, R&B müziğinin kraliçesi, moda tasarımcısı ve dansçıdır. J-Lo veya J.Lo ismi ile de bilinir.

Porto Riko soyundan olması onun şov dünyasına girmesini kolaylaştırmıştı.Çünkü o dönemlerde Ricky Martin ve Enrique Iglesias'ın öncülük ettiği ve 90'ların sonlarına doğru başlayan Latin Pop müzik dalgası tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Jennifer Lopez Latin müziğin kadın öncüsü olup Latin müziğin patlama yapmasını sağlamıştır. Tüm dünyada plakları 50 milyondan fazla satmıştır.

16 yaşında ilk filmi olan "My Little Girl (Küçük Kızım)"de oynamadan önce sadece müzikal tiyatro oyunlarında yer almıştı. Televizyon dünyasına girişi ise 1990'da Fox TV'nin "Fly Girl" adlı yarışmasını kazanması ve bu sayede komedi dizisi "In Living Color (Yaşayan Renklerde)"de rol almaya hak elde etmesiyle başlar. Koca götüyle ünlenmesi de bu zamana denk gelir.Daha fazla TV işi ise oyunculuğunu "Second Chances (İkinci Şans)" ve "Hotel Malibu (Malibu Oteli)"nde göstermesiyle başlar.

Kısa dönemlik "South Central (Güney Merkez)" ve bir televizyon filmi olan "Nurses On The Line (Hemşireler Hatta):The Crash of Flight 7 (Uçuş 7'nin Enkazı)" ile oyunculuk kariyerine devam eder. Fakat büyük beyaz perde ilk çıkışını Gregor Nava'nın bir filmi olan "Mi Familia (Ailem)"de rol almadan önce Wesley Snipes ve Woody Harrelson'la oynadığı 1995'in sevilen filmi "Money Train (Para Treni)" ile yaptı. Kazandığı deneyim onu o günlerde proje aşamasında olan bir başyapıtta baş rol oynamaya itecekti. Öldürülen Tejano yıldızı Selena Quintanilla'nın hayatının anlatıldığı "Selena" filmi... Jennifer Lopez artık Hollywood'da büyük bir yıldız olmaya doğru ilerliyordu. 1998'te George Clooney'le oynadığı "Out of Sight (Görüş Dışı)" için o zamana kadar ondan başka bir bayan Latin oyuncunun alamamış olduğu yükseklikte bir ücret aldı.

Jennifer Lopez "Selena" filmi ile tam anlamıyla müzik dünyasına adım atmış oldu. Büyük plak şirketlerini ve Emilio Estefan, Rodney Jerkins ve p.diddy gibi başarılı prodüktörleri arkasına alarak Latin pop müzik piyasasında yer bulmaya çalışacaktı.

1999'da yazın en tutulan albümlerinden biri olan "On the 6"i çıkardı. Albüm ismini Jennifer Lopez'in dans ve şan derslerine giderken bindiği 6 numaralı trenden geliyordu. İlk single Rodney Jerkins'in prodüktörlüğünü üstlendiği "If You Had My Love" oldu ve şarkı 5 hafta ABD listelerinde bir numarada oturdu. Onu izleyen "Waiting For Tonight" Atlantik Okyanusunu'da geçti. Albümün diğer göze çarpan parçaları Corey Rooney tarafından yazılan ve Sean Combs'un yapımını üstlendiği Bronx'lu Fat Joe ve 2000'de ölen rapçi Big Punisher'ın içeren "Feelin' So Good", Jennifer Lopez'in en sevdiği erkek Latin yıldızı Marc Anthony'yle bir düet olan "No Me Ames" ve Trackmasters'ın prodükte ettiği "Should Never Been".

Combs'la geçirdiği iki yıl sayesinde medyanın gözünden düşmesine liste başı hit single "Love Don't Cost A Thing" son verdi. İkinci albüm J.Lonun piyasaya çıkması herkesin ilgisini Jennifer Lopez'in üstüne çekmişti.Bu albümle hem bir albümü(J Lo)hem de bir filmi(The Wedding Planner) aynı anda 1 numara olan ilk kadın oyuncu ve sanatçıdır. Albüm basmakalıp urban beatleri ve biraz Latin havasından oluşmuş bir albümdü. İkinci single olarak "Play" seçildi ve sonrasında "I'm Real"in rapçi Ja Rule da içinde bulunduran bir remiksi. Remiksin başarısı bir remiks albümü çıkarma fikrini ortaya attı. Bu albümle Amerikan tarihinde en fazla satan remiks albümü dalında bir rekor kırdı ki albüm yine Ja Rule'u içeren "Ain't It Funny"nin remiksi ile çıktı. Bundan sonra üçüncü stüdyo albümü için çalışmalar başladı.

2002 Aralık'ta yeni hit Jadakiss ve Styles'ı içeren "Jenny From The Block" tanıtıldı. Video'da Jennifer Lopez'in yeni erkek arkadaşı Ben Affleck de bulunuyordu. Ardından ikinci single olarak ünlü rapçi LL Cool J destekli "All I Have" yayınlandı. Ardından fazla zaman geçmeden üçüncü single "I'm Glad" hayranlarıyla buluştu.

2005'te ise "Get Right" hit single'ı ve takiben Rebirth albümü ile Lopez, müzik dünyasına geri döndü.

2007 Jennifer Lopez uzun süredir beklenen İspanyolca albümü Como Ama Una Mujer i piyasaya sürmüştür. Albümün ilk single'ı olan Que Hiciste' nin remix versiyonu 28 Kasım 2006'da, orijinal versiyonu ise 1 hafta sonra internette yayınlanmıştır. Şarkı latin ve rock ezgilerini barındırmaktadır. Que Hiciste'nin klibi ise Ocak 2007 içinde televizyonlarda dönmeye başlamıştır. 2007 yılının Ekim ayında İngilizce albümünü yayınlamıştır. Brave adlı albümün ilk single ise Do It Well'dir. Şarkı birçok Avrupa ülkesinde Top 20'ye girmiştir.

110.000.000 (180 milyon TL) dolarlık servetiyle en zengin Latin Amerikalı ve Hollywood'un eğlence sektöründeki en zengin kadını. Aynı zamanda 2007 Forbes Dergisi verilerine göre "Dünya'nın En Zengin Ünlüleri" listesinde 11.sıradadır. Çıkardığı Glow By Jennifer Lopez isimli parfümü 1 sene içerisinde 110 milyon dolar gelir yaptı ve satış rekoru kırdı. Bu parfüm 4 ayda 9 ülkede en çok satan parfüm oldu. 2007 Guinness rekorlar kitabına en güçlü kadın sanatçı olarak geçti. Şu an ünlü Latin şarkıcı Marc Anthony ile evlidir.

 Albümleri :
    * 1999: On the 6
    * 2001: J. Lo
    * 2002: J to tha L-O!: The Remixes
    * 2002: This Is Me... Then
    * 2005: Rebirth
    * 2007: Como Ama una Mujer
    * 2007: Brave
 DVD :

    * 2000: Feelin' So Good
    * 2003: Let's Get Loud
    * 2003: The Reel Me
"People" Dergisinde Dünyadaki en güzel 50 insandan biri seçildi. (1997)
Ailesi Porto Riko'lu
Jennifer "In Living Color" adlı TV Şov Programında "Fly girls" dançılarından biriydi.
Jimnastik salonlarında herkes onu "La Guitarra" olarak adlandırıyordu çünkü vücudu bir gitar şeklini andırıyor.
Dans etmeyi öğrenmek için Manhattan'a taşınmıştı, ve genellikle çalışmalarını yaptığı stüdyoda uyuyordu.
Bir söylentiye göre vücudunu 1 milyar $'a sigortalatmış (1999)
Lopez ve müzisyen sevgilisi "Puff Daddy" (Sean Combs) bir gece külübüne silahlı saldırıyla ilişkili oldukları gerekçesiyle tutuklanmışlardı. Polis üzerlerinde çalıntı bir silah yakalamıştı. Daha sonra polis Lopez'i serbest bırakmıştı.
FHM'nin "En Seksi 100 Kadın" listesinde 1. olmuştu. (2001)
The Wedding Planner (2001) filmiyle en yüksek film ücretini (9 milyon $) alan "Latin Oyuncu" olmuştu. İlk başrol filmi "Selena"da ise 1 milyon $ ücret almıştı.
Jennifer, aynı haftada hem oynadığı film, hem de müzik albümü listelerde bir numaraya yerleşen ilk aktristi. ("The Wedding Planner" filmi)
FHM'de iki kez en seksi kadın seçilen tek kadın.
Eski kocası Ojani Noa ile Pasadena'da "Madre" adında bir restorant açmışlardı.
Alkol kullanmıyor.
"Dear Ben" adlı şarkıyı nişanlısı Ben Affleck'i ne kadar sevdiğini göstermek için yazmıştı.

Ö&GFilmler:

1996-Kan ve Şarap

1997-Kaybedenler

2000-Hücre

2001-Darısı Başıma

2002-Aşk Masalı

2002-Yeter

2004-Aşka Davet

2005-Yeniden Başlamak

2005-Vay Kaynanam Vay

2006-Şöhret

2006-Sınır ÖtesiDiziler:

1993-Nurses on the Line: The Crash of Flight 7Bu oyuncu 1419 defa görüntülenmiştir.

Etiket: Jennifer Lopez, Jennifer, Lopez, bilgi,hakkında,biyografi,vikipedi,filmleri,dizileri,hayatı,müzik,klip,video

Yeni sunucu aktif.